Aktywność to droga do samodzielności
Fiszka projektowa
Projekt:„Aktywność to droga do samodzielności” projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany w ramach RPO WM 2014-2020.
Realizator projektu: Gmina Miejska Legionowo/Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie
Okres realizacji: 01 maja 2017 roku do 31 lipca 2018 roku.
wartość ogólna projektu: 318 681,25zł z tego 254 781,25zł to wkład Funduszy Europejskich.
Uczestnicy: Uczestnikami projektu mogą być osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
Uczestnicy muszą zamieszkiwać teren Gminy Miejskiej Legionowo.
W pierwszej kolejności do Projektu będą kwalifikowane osoby/rodziny, które:
- korzystają ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa na lata 2014-2020 a wsparcie w ramach projektu nie powiela tego wsparcia,
- osoby długotrwale bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy zakwalifikowane do III profilu,
- osoby korzystające ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie;
- osoby o niskich dochodach;
- osoby z niepełnosprawnością.
Wsparcie w ramach Projektu: W ramach Projektu uczestnicy będą mogli skorzystać z następującego wsparcia:
- Dla wszystkich uczestników zostanie stworzona Indywidualna Ścieżka reintegracji społeczno-zawodowa obejmująca diagnozę wyjściową danej osoby, jej potrzeby, preferencję, sytuację społeczną i rodzinną oraz w której zostanie opracowana ścieżka wsparcia w ramach projektu. Ścieżki wsparcia będą też determinować intensywność kolejnych form wsparcia.
- Wzrost wiedzy na temat własnych zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb.
- Nabycie umiejętności i kompetencji społecznych uczestników w celu skutecznego usamodzielnienia się osób i podjęcie pracy.
- Poradnictwo psychologiczne indywidulane – świadczone przez psychologa Ośrodka w celu niwelowania problemów psychologicznych uczestników projektu.
- Trening kompetencji i umiejętności społecznych – usługi świadczone przez psychologa i trenerkę - Kierowniczka KIS. Warsztaty mają na celu zwiększenie kompetencji społecznych. Podczas warsztatów będą poruszane tematy związane z zagadnieniami : autorefleksja, metody i narzędzia pozytywnej autoprezentacji, asertywność w relacjach interpersonalnych, praca nad zmianą postaw i wartości, umiejętność pracy w zespole, rozwiązywanie konfliktów, trening umiejętności negocjacyjny z pracodawcą, trening radzenia sobie ze stresem podczas aplikowania o pracę w miejscu pracy.
- Praca socjalna – uczestnicy/czki projektu będą zawierali kontrakty socjalne z pracownikami socjalnymi, które określają zakres wsparcia oferowanego w ramach projektu. W ramach zadania uczestnicy/czki projektu będą mieli stały dostęp do pracowników socjalnych, którzy będą świadczyć im: pracę socjalną, pomoc w rozwiązywaniu bieżących sprawach dnia codziennego, a także udzielać świadczeń z systemu pomocy społecznej. Pracownicy socjalni będą monitorować udział w projekcie osób zakwalifikowanych.
- Powyższe wsparcie będzie każdorazowo dostosowane indywidualnie do potrzeb i możliwości zarówno osób, w szczególności niepełnosprawnych uczestników projektu jak również ich rodzin.